LAÜ Adaya Kupayla Döndü

laü uav ödül
LAÜ Adaya Kupayla Döndü

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 1. Uluslararası TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması, sona erdi.

GTÜ’nün ev sahipliğindeki yarışmaya katılan 100 yerli ve 6 yabancı takım, tasarladıkları İHA’ların dereceye girebilmesi için mücadele etti.

 

1.Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışları Gebze Teknik Üniversitesi kampüsünde yapıldı. Pazartesi, salı günü yapılan deneme uçuşlarının ardından çarşamba gününden itibaren yarışlara geçildi. Sabit kanatlılar ve döner kanatlılar olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmalara Almanya, İngiltere, Polonya, Azerbaycan, Bangladeş, Estonya, Katar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Romanya ve Türkiye’den olmak üzere 106 takım katıldı.

 

 

Takımlar, yük dahil en fazla 4 kilogramlık araçlarla yarıştı. 15 Ekim’de yarışmalar tamamlanırken 16 Ekim’de düzenlenen törenle dereceye giren takımlara ödülleri verildi. Ödül törenine TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Erol Arcaklıoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve TÜBİTAK yöneticileri katıldı.

 

Gebze Teknik Üniversitesi olarak ilki düzenlenen yarışmaya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ sözünü kendisine düstur edinen ve ‘Bütün ümidim gençliktedir’ sözünden kuvvet alan ülkemizin pırıl pırıl gençleri sayesinde geleceğimize güvenle bakabiliyoruz. Ülkesini seven ve bir adım daha ileriye gidebilmesi için çabalayan gençlerimiz eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk alanlarında çok ciddi çalışmalar yapmakta ve Ülkemizin geleceğine daha umutla bakmamıza neden olmaktadırlar” dedi.

 

Prof. Dr. Görgün, gençlerin muhatap alınmaya, kendilerini anlatmaya, başkalarını anlamaya ve böylelikle yaşadıkları hayata anlam vermeye ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Bizim en önemli sorumluluğumuz onlara bu ortamı sağlamak, yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve destek olmaktır” diye konuştu.

 

Detaylı tasarım raporundan 83 puan alan LAÜ, pilot Ahmet YAŞLI tarafından 1.32 Dk’ da 1. parkuru başarı ile tamamladı.  13 Ekim 2016 tarihinde 2. Parkuru da başarılı bir şekilde tamamladı.

LAÜ takımı, gerek test uçuşlarında gerek takımlar arası yardımlaşma-dayanışmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni en iyi şekilde temsil etti.

 

Lefke Avrupa Üniversitesi adaya 1 Kupa, 6 Madalya ve 10.000 TL ödül ile geri döndü.Etiketler

döner kanat drone yarışları iha yarışı sabit kanat


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

Sağlık Hayattır…

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır? Kızlık zarı

Elinizin Hamuruyla Tam Size Göre

Evde Ek İş Fırsatı   Evde Ek İş yapımı

Stiletto Ayakkabılarda Devrim

Moda dünyasında her geçen gün farklı bir gelişme

İstanbul’daki En İyi 2.El Eşya Merkezi

Tarihi dokusu eskimeyen çehresi ile İstanbul’da ya

İyot Damlası Active Plus

Uzman bilim adamları tarafından yoğun çalışmalar

Turkcell Numara Sorgulama

Turkcell Numara Sorgulama Nasıl Yapılır ?  

En Güzel Şal Modelleri

Şal modelleri, saf kumaş veya yünden elde edilen ş

Rüzgar Gülü Fiyatları

Rüzgar Gülü, adından da anlaşıldığı üzere ene

Google İle İlgili Bir Kaç İpucu

Günümüzde İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir

Kınanın Saça Faydaları Kına doğu ülkelerinde ye