Lefke İsmi Nereden Geliyor ?

Lefkenin konumu
Lefke İsmi Nereden Geliyor ?

Lefke adının nereden geldiği ile ilgili birçok varsayım olsada, en güçlüsü, M.Ö 300 senesinde Ptolome hanedanı (Mısır) bir kralın oğlu prens Lefkon’a bu bölgede bir şehir kurması için düğün hediyesi olarak verildiği ve bu bölgeye ”Lefkon” zamanla Lefke adı verildiğidir.

 

LEFKE neden tercih sebebiydi ?
Kıbrıs adasının batısında yer alan, Lefke, tarih süreci boyunca, temiz havası, huzurlu ortamı, yeşilliği,bol su kaynakları ve çevresindeki bakır maden yataklarından dolayı birçok medeniyet tarafından hep tercih sebebi olmuştur.
Özellikle Osmanlı dönemi eserleri Lefke’de çok belirgin olarak göze çarpmaktadır. Bunun dışında, Roma,Venedik, ve İngiliz dönemi yapıları Lefke’nin diğer tarihsel zenginlikleri arasındadır. Lefke yaklaşık olarak 4000 senelik bir tarihçeye sahiptir.
Lefke, Kıbrıs adasının kuzey batısında Lefkoşa’dan 62 km, Girne’den ise 68 km uzakta yer almaktadır. Lefke’nin alanı 8 kilometre karedir.

 

Lefke, yeşil ve mavinin tüm tonları, geçmiş medeniyetlere ait dönemlerin tanıklığını yapan tarihi eserleri, ceviz (yaklaşık 1500 adet) ve hurma ağaçları,(2000 adet), Kıbrıs’ın en lezzetli portakalı,ve pitoresk manzaraları ile tarihin her döneminde ilgi görmüştür.

 

Lefke, temiz havası, huzurlu ortamı , zengin bakır maden yataklarına yakınlığı , ve tarih ,kültür ve doğa değerleri ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Lefke, Hiç kuşkusuz Kıbrıs adasının, en muhteşem bölgesidir.
İngiliz idaresi döneminde, Lefke’nin Kıbrıs’taki 7. Kaza olması gündeme gelmiştir. Bu amaç doğrultusunda, 1930’lı yılların ortalarında Lefke’ye, idari binalar yapılmıştır.Etiketler

kktc lefke lefka lefke nerede lefkenin tarihi


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

Sağlık Hayattır…

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır? Kızlık zarı

Elinizin Hamuruyla Tam Size Göre

Evde Ek İş Fırsatı   Evde Ek İş yapımı

Stiletto Ayakkabılarda Devrim

Moda dünyasında her geçen gün farklı bir gelişme

İstanbul’daki En İyi 2.El Eşya Merkezi

Tarihi dokusu eskimeyen çehresi ile İstanbul’da ya

İyot Damlası Active Plus

Uzman bilim adamları tarafından yoğun çalışmalar

Turkcell Numara Sorgulama

Turkcell Numara Sorgulama Nasıl Yapılır ?  

En Güzel Şal Modelleri

Şal modelleri, saf kumaş veya yünden elde edilen ş

Rüzgar Gülü Fiyatları

Rüzgar Gülü, adından da anlaşıldığı üzere ene

Google İle İlgili Bir Kaç İpucu

Günümüzde İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir

Kınanın Saça Faydaları Kına doğu ülkelerinde ye