Pilates’te Yaparım Kariyer’de

pilates salonu
Pilates’te Yaparım Kariyer’de

Bu haftaki yazımızda sizler için PİLATES’i kaleme aldık. Yazımıza katkı sağlayan IPF Pilates ANTALYA Işıklar Şubesi deneyimli eğitmeni Dilek ÇİMEN ile PİLATES ve GÜNÜMÜZDE PİLATESİN ÖNEMİ’ne değindik.

İlk olarak Pilates’in tarihine değinen ÇİMEN, Pilates ile ilgili deneyimlerini bizlerle paylaştı.

 

Pilates;  Joseph Pilates’in ikinci dünya savaşı yıllarında esir düşen Alman askerlerine rehabilite etme amacıyla ortaya koyduğu bir egzersiz modelidir. Burada hastanede kullanılan yatakların yaylarından esinlenilmiş ve reformer adında bir makine türetilmiştir. Bu makine üzerinde yayları çekerek-iterek bacakları ve kolları çeşitli hareket sistemleriyle geliştirerek oluşturduğu bir egzersiz çeşididir.
Pilates yaklaşık 70-80 senedir hala günümüzde devam etmekte. Son yıllarda popüler olmasının en büyük sebebi insanoğlunun aslında giderek masa başında hareket etmesidir. Daha doğrusu masa başında hareket edememesidir.
Pilates temel itibarıyla insanın sağlıklı yaşam koşullarını sağlayabilmesi için hareket etme temeliyle bir sistem oluşturmuştur. Bu sistem de özellikle karın bölgesi, kol bölgesi dediğimiz kas gruplarını ve omurga sağlığını önemseyen hareketleri barındırmakta.

Günümüzde yoğun iş temposuna karşın pilatese zaman ayıran ünlü iş adamı-iş kadını, pek çok ünlü sporcu pilates yapmakta ve sonuçlarını görmekteler.

 

Pilatesin cazibesinin sırrı “10-20-30” sayılarında. Kurucusu Joseph Pilates, bu rakamların Pilates’te yerini şu sözlerle açıklamış: “10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek, 30 derste ise farklı bir bedene sahip olacaksınız”

 

Pilates, son zamanlarda oldukça popülerleşen ve düzenli olarak bu sporu yapanlara, başka sporların sağlayamayacağı pek çok faydayı sağlayan bir egzersizdir. İşte Pilatesin faydaları:

  1. Kaslarınızın Mükemmelleşmesini Sağlar

Eğer uzun ve yağsız bir görünüme ve güçlü bir gövdeye sahip olmak istiyor ve bu sırada kaslarınızın fazla şişmesini de istemiyorsanız, pilates tam aradığınız egzersiz demektir. Profesyonel dansçıların ve jimnastikçilerin bu sporu tercih etmesinin bir sebebi olmalı, değil mi?

 

  1. Dengeleyici Kasları Güçlendirir

Standart bir egzersiz programıyla çalışmayan ama güçlendirilmesi son derece önemli olan dengeleyici kaslar, bu egzersiz şekliyle çalıştırılabilir ve güçlendirilebilirler. Ayrıca pilates, vücudunuz hakkındaki farkındalığınızı ve kişinin her pozisyondaki dengesini arttırır.

 

  1. Her Zihne Hem Vücuda Faydası Olan ve Bütün Vücudu Güçlendiren Bir Spordur

Pilates, zihninize de faydalıdır, sadece vücut için olan bir egzersiz değildir. Ayrıca pilates stresi, gerginliği atmanıza ve depresyonu yenmenize yardımcı olur.

 

  1. Pilates Vücudunuzun Çekirdeğini Başka Hiçbir Egzersizin Yapamadığı Kadar Güçlendirir

Burada çekirdekten kasıt abdominal bölgedeki, abdominal bölgenin etrafındaki ve sırttaki kaslardır.

 

  1. Sizi Gelecek Zamanda Yaşayacağınız Yaralanmalardan Korur

Pilates vücudunuzu güçlendirir ve gelecekteki yaralanmalara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

 

  1. Vücudunuz Hakkında Daha Becerikli Olmanızı Sağlar

Pilatesin faydaları daha yaşlı yetişkinlerde belirgin bir şekilde görülür. Yaşlı yetişkinler eklem ağrıları ve kireçlenme gibi durumların semptomlarından şikâyetçidirler ve pilates bu ağrılara iyi gelir hatta bu durumların oluşmasının önüne geçer.

Fakat her şeyde olduğu gibi pilateste de mutlaka bir uzmanla çalışılmalıdır. Pilates egzersizinizde size doğru gelmeyen bir durum varsa mutlaka doktorunuza danışın.

 

Yazımızın sonunda IPF Pilates ANTALYA Işıklar Şubesi eğitmeni Dilek Hanıma katkıları için teşekkür eder, İnsanlığa SAĞLIK alanında yorulmadan, eğlenerek sağladığı bu hizmet için minnet duymaktayız.

 

 Etiketler

antalya pilates antalya spor salonu egzersiz kilo kontrol pilates reformer


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

Sağlık Hayattır…

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır? Kızlık zarı

Elinizin Hamuruyla Tam Size Göre

Evde Ek İş Fırsatı   Evde Ek İş yapımı

Stiletto Ayakkabılarda Devrim

Moda dünyasında her geçen gün farklı bir gelişme

İstanbul’daki En İyi 2.El Eşya Merkezi

Tarihi dokusu eskimeyen çehresi ile İstanbul’da ya

İyot Damlası Active Plus

Uzman bilim adamları tarafından yoğun çalışmalar

Turkcell Numara Sorgulama

Turkcell Numara Sorgulama Nasıl Yapılır ?  

En Güzel Şal Modelleri

Şal modelleri, saf kumaş veya yünden elde edilen ş

Rüzgar Gülü Fiyatları

Rüzgar Gülü, adından da anlaşıldığı üzere ene

Google İle İlgili Bir Kaç İpucu

Günümüzde İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir

Kınanın Saça Faydaları Kına doğu ülkelerinde ye