Ramel’den Modernize Metotlar

Gitar Kursu
Ramel’den Modernize Metotlar

Ankara’da Çayyolu Bölgesi’nin ilk sanat kuruluşu ve sanat akademisi olan “Ramel“, 1995’ten günümüze 20 yıldır sanatın müzik, dans, resim, tiyatro dallarında her yaştan sanatsevere Ümitköy’de eğitim vermektedir. 2007 yılından itibarense ülkemizde sanat eğitimi alanında eğitim veren kişiler konusunda yaşanan büyük boşluğu doldurmak amacıyla bir ‘Kent Enstitüsü’ olarak çalışmaya başlamıştır ve ‘Eğitimciler’ yetiştirmiştir. Ramel bünyesinde eğitim verecek kişilerin pedagojik formasyon sahibi eğitimciler haline gelmesi sağlanmıştır. Daha önemlisi sadece üniversitelerin sanat ile ilgili bölümlerinden mezun olup eğitimcilikle ilgisi olmayan kişilerin eğitim vermesinin Ülkemizde yarattığı sorunların çözümü için Ramel bünyesinde eğitim verecek kişiler, kent enstitüsü bakış açısıyla psiko-pedagojik bazlı hizmet içi eğitimlere tabi tutulmuş ve bu yolla eğitim kalitesinin beklentilerin ötesine ulaşması sağlanmıştır.

 

Modernize Metotlar içerisinde piyano, keman, bateri, yan flüt, şan (ses), gitar kursu eğitim programları bulunmaktadır. Pilot uygulaması Çayyolu / Ümitköy’deki sanat okulu Ramel bünyesinde başlayan Modernize Metotlar kapsamında enstrüman eğitimine başlamak büyük önem arz etmektedir. Çünkü öğrencinin enstrüman ile gerçek anlamda iletişime geçmesi başka bir deyişle bağ kurabilmesi ancak enstrümanı icra edebildiği andan itibaren mümkündür. Aksi durumda enstrüman, öğrenci için bir objeden öteye geçememekte, zamanla ilk başta duyulan heyecan yitip gitmekte ve enstrüman öğrenci için geçerli bir anlam ifade etmemektedir. Bu nedenle müzik kursu eğitim programları kapsamında ilk etapta teorik bilgileri özetleyerek uygulamaya ağırlık verilen enstrüman öğrenme metotları kullanılarak öğrencinin enstrüman ile en kısa sürede iletişime geçmesi sağlanmakta, bu yolla, eğitim süresi boyunca öğrencinin motivasyonu sürekli olarak, belli bir düzeyin üzerinde tutulmaktadır. İzlenen kurs programı Modernize Metotlar sayesinde, Çayyolu Ümitköy’deki okuldaki müzik kurslarıyla enstrüman öğrencinin hayatında kalıcı hale getirilmektedir. Zaman içerisinde Ülkemizde, özellikle Ankara’da alanında üne kavuşan, okul, kolej ve akademilerle yayılan, modern bir sanat eğitim akımı haline gelen, günümüzde genel bir problem olan, öğrencilerin uğraşlarından çabuk vazgeçmeleri durumunun önünde önemli bir çözüm olarak duran Modernize Metotlar‘ın ortaya çıkmasının en önemli amaçlarından biri bu eğitim yöntemlerini tüm Ülke çapına yaymaktır ve burada önemli olan işlevselliğe sahip yayılmadır. Bu nedenle yayılmanın model alınarak veya kurumsal olarak gerçekleşiyor olması önem arz etmemektedir. Bir eğitim kurumunun amacı markalaşmak değil çözüm sunmak ve ortaya çıkarılan çözümden mümkün olan en fazla sayıda insanın faydalanması olmalıdır. Bu bağlamda enstrüman eğitiminin ilk safhalarında teorik bilgilerin özetlenmesi ve enstrüman eğitiminin sevilen, çabuk sonuç veren hale getirilmesi, enstrüman eğitim metotlarının bilimsel yönlerinden uzaklaşmayı değil aksine bilimsel yönlerinin daha derin ve detaylı incelenmesini gerektirmektedir.

 

Bu noktada üzerinde dikkatle durulması gereken husus şudur ki Modernize Metotlar‘ın tanınmışlığı / bilinirliği üzerimize büyük sorumluluk yüklemektedir. Ülkemizde genellikle müzik aleti satış dükkanı sahipleri veya bu kişilerin yan kulvar olarak gördükleri müzik kursları için oluşturduğu yerler bilimsel dayanaklardan uzak lansmanlar yapmaktadır.  Her firma adının sonuna, çeşitli prosedürlerle okul, sanat veya akademi eklenebiliyor olması bir takım isimlerin gölgesinde bilimsellikten uzak eğitim verilebileceği anlamı taşımamaktadır. Kaldı ki bu firmaların geçmişi eğitim alanında değildir. Öyle olsaydı dahi bilimsellikten uzak olan bu tutum etik dışı oluşuyla yine üzerine basarak kınanmalıydı. Bilindiği üzere müzik aleti satmak ile müzik eğitimi vermek arasında çok önemli farklar mevcuttur. Hatta bu mevcudiyet iki husus arasında hiçbir bağlamda benzerlik kurulamayacak düzeydedir. Ankara’da Modernize Metotlar’ın sağladığı sonuçlarla zaman içerisinde ses getirmesi ve model alınması, yayılması, Ankara’da müzik eğitimi alanındaki yapılanmaya büyük etkisi ve katkısının işlevsel yönleri bizleri son derece mutlu etmiştir ve mutlu etmeye devam etmektedir. Ancak Modernize Metotlar’ın üne kavuşmasıyla ve model alınmasıyla beraber eğitimin içinden olmayan özellikle müzik aleti satış dükkanı sahiplerinin oluşturduğu yerlerce, metotlar anlaşılmadan,kavranmadan model alınmaya başlamıştır ve lansmanlarda kullandıkları bazı cümleler Modernize Metotlar’la benzerlik algısı yaratmaktadır. Ancak işlevsel  bazda ve içerikte Modernize Metotlar ile ilgisi bulunmamaktadır. Eğitimi dahi bir tüketim olarak gören çeşitli kişilerin yanlış tutumlarının Modernize Metotlar’ın değerine sirayet etmemesi adına, toplumsal sorumlulukların her zaman olduğu gibi yerine getirilmesi adına ve eğitim gibi hassas bir alandaki önemli öğelerin bu gibi yollarla yıpratılmasından duyulan endişe nedeniyle öğrenci ve velilere tavsiyemiz kurslara başlarken eğitim başlıkları yerine başlıkların içeriklerini sorgulamalarıdır. Bu yolla işlevsel anlamda Modernize Metotlar’a denkliği bulunan veya benzeyen eğitim metotlarının uygulanıp uygulanmadığını tespit edebileceklerdir.

 

Modernize Metotlar ile Çayyolu / Ümitköy’de Piyano, Keman, Bateri, Yan Flüt, Şan (Ses), Gitar Kursu Eğitim Programları

 

Anadolu Gazetesi’nin 2009 Yılında Onur Ödülü ile taçlandırdığı sayısız başarıya imza atmış sanat okulu her geçen yıl bünyesine eklenen projelerin tesirinde yenilikçi yaklaşımlarla eğitimde fark yaratma geleneğini sürdürüyor.

 

Çağlar boyunca kendini gösteren okulların kendi geleneğine göre şekillendirdiği kriterler göz önünde bulundurulduğunda “Ramel”, sahip olduğu belirlenmiş kriterlerle alanına ışık olmaya devam etmektedir.Etiketler

çayyolu gitar kursu çayyolu müzik kursu çayyolu piyano kursu ümitköy müzik kursu ümitköy piyano kursu


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

Sağlık Hayattır…

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır? Kızlık zarı

Elinizin Hamuruyla Tam Size Göre

Evde Ek İş Fırsatı   Evde Ek İş yapımı

Stiletto Ayakkabılarda Devrim

Moda dünyasında her geçen gün farklı bir gelişme

İstanbul’daki En İyi 2.El Eşya Merkezi

Tarihi dokusu eskimeyen çehresi ile İstanbul’da ya

İyot Damlası Active Plus

Uzman bilim adamları tarafından yoğun çalışmalar

Turkcell Numara Sorgulama

Turkcell Numara Sorgulama Nasıl Yapılır ?  

En Güzel Şal Modelleri

Şal modelleri, saf kumaş veya yünden elde edilen ş

Rüzgar Gülü Fiyatları

Rüzgar Gülü, adından da anlaşıldığı üzere ene

Google İle İlgili Bir Kaç İpucu

Günümüzde İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir

Kınanın Saça Faydaları Kına doğu ülkelerinde ye