Türkiye’de Bir Silikon Vadisi

Türkiye’de Bir Silikon Vadisi

“Türkiye’nin teknolojik geleceği Bilişim Vadisinde kurgulanıyor”

 

Geleceğin dünyasına yön verilecek teknolojilerin üretileceği bir arge ekosistemi Bilişim Vadisi’nde kuruluyor.

Türkiye’nin teknoloji odaklı büyümesini başlatacak adımların en büyüğü Bilişim Vadisi projesi ile hayata geçiyor.

Bilişim Vadisi Türkiye’nin teknolojiyi takip eden ülkeler arasından yükselerek teknoloji üreten ülkeler arasında yer almasını sağlayacak bilim insanlarının ve genç girişimcilerin yeni yuvası olacak.

Tarih boyunca medeniyetlerin beşiği olmuş coğrafyamızda gerçekleşecek bu büyük proje ile dünyanın her yerinden teknolojiye yön veren bilim insanlarını ve yenilikçi fikirleri Bilişim Vadisi’nde bir araya getirilecek.

Böylelikle Türkiye’nin teknolojide dünya markası ürünler geliştiren ülkeler arasında yer alması sağlanacak.

Bilişim Vadisi’nde bilimin üretilip  deneyimlendiği bürokrasinin engel değil, bir katolizör olduğu tam donanımlı bir ekosistemin temelleri atıldı.

Ülkemizin teknoloji odaklı büyüme hamlesinin en önemli adımı olan bu yatırımla Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerini gerçekleştirmekle kalmayıp dünyadaki teknolojik gelişime yön veren aktörlerden biri olmamız hedefleniyor.

Bilişim Vadisi, bilim sanayi ve teknoloji bakanlığımızın önderliğinde Türkiye’de ve dünyada bilişimin üssü olacak.

Kuluçka merkezleri, uluslararası inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, prototip ve test atölyeleriyle  bilimin teknolojiye teknolojinin de ürüne dönüşeceği inovasyon ve argenin dünyadaki yeni adresi olacak.

Alanında öncü ulusal ve uluslararası üniversitelerle iş birlikleri sayesinde bir eğitim üssü olacak vadi, çoklu üniversiteli rekabet öncesi iş birliği platformu konseptiyle Türkiye’nin ilk tematik inovasyon merkezine ev sahipliği yapacak.

Bu sayede inovasyon kültürünün sanayiye aşılanmasına ve proje odaklı  arge çalışmalarının arttırılmasına  katkı sağlanacak.

Teknolojiye yön verme vizyonu olan genç girişimciler için Türkiye’nin en büyük uçtan uca ve entegre inkübasyon ağını girişim ekosistemimize kazandırılacak.

TÜBİTAK, BİLGEM ve Bilişim Vadisi iş birliğinde hayata geçirilecek prototip ve test laboratuvarıyla firmaların teknolojik ve nitelikli iş gücü altyapıları desteklenecek ve sektör ayrımı yapmaksızın teknoloji üreten tüm firmaların

arge yeteneklerini geliştirmelerine olanak sağlanacak.

Özenle seçilmiş konumuyla Bilişim Vadisi ülkemizin doğal arge sanayi ve yaşam alanlarının merkezinde yer almakta.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketinin 87 sine ev sahipliği yapan bölgede 18 faal 37 OSB bulunmakta.

Çevresindeki 14 üniversite, TÜBİTAK’ın akademik gücü ve Bilişim Vadisi’nin ev sahipliği ile bu sanayi ve ticaret potansiyelini uluslararası arenada rekabet hedeflenmekte.

Bir saat mesafedeki 2 uluslararası, 1 ulusal havaalanıyla, yüksek hızlı tren ve feribot hatlarıyla, İstanbul-Ankara ve İstanbul-İzmir otoyollarıyla, şuan için dünyanın en büyük 4. asma köprüsü olan Körfez Geçiş Köprüsüyle Bilişim Vadisi bir ulaşım ve iletişim merkezi olarak hazırlandı.

Doğal bir vadi içinde yeşilin ve mavinin buluştuğu bir noktada konumlanan Bilişim Vadisi huzur içinde araştırma ve geliştirmeye ayrılmış milyonlarca metrekarelik açık alana sahip bir koru olacaktır.

Toplam 1.250.000 metrekarelik alana sahip ofis yapıları, arazinin kademeli yapısı içinde doğal peyzajın bir parçası olacak koru ile bütünleşecektir.

Bilişim vadisinde 5000 arge firmasının, 100.000 personelinin aileleriyle birilikte yaşayabileceği büyük rekreasyon ve spor alanları, eğitim tesisleri ve sosyal donatılarla zenginleştirilmiş araştırma ve geliştirme ekseninde bir yaşam ortamı kurulmakta.

Fiziki sınırların önemini kaybettiği, bilgi dolaşım hızının her zamankinden fazla olduğu günümüzde çok eksenli bir konumda bulunan Türkiye, ihracatta teknolojik ürünlerin payını arttırmaya ve kendi teknolojisini tüm dünyaya sunmaya Bilişim Vadisiyle hazırlanıyor.

İnovasyon ve teknoloji tabanlı büyüme hamlesini Türkiye’de Bilişim Vadisinde birlikte başaracağız.

 Etiketler

silikon vadisi şirketleri silikon vadisi teknoloji büyükelçisisilikon vadisi silikon vadisi türkiye silikon vadisinde çalışmak silikon vadisinde kimler çalışır silikon vadisindeki türkler


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

Finesto Grup Fark Yaratıyor

Özgün bir Dekorasyonun Püf Noktaları Nelerdir?

Ev Arkadaşım Kim ?

Kiralık ev ilanları günümüzde birçok emlak sitesi

Genç Beyinler Kulübü

Sayın Üyemiz; Genişleyen vizyonuyla üyelerimizin

LAÜ Adaya Kupayla Döndü

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Türkiye Bilimsel ve

LAÜ İlk Parkuru Tamamladı

TÜBİTAK ev sahibi kurum olarak Uluslararası İnsans

LAÜ 10 Ekim’de Uçuşa Geçiyor

Mayıs 2015’te Hava Harp Okulu ile ortaklaşa düzenl

LAÜ’de Bir TURKCELL Elçisi

Lefke Avrupa Üniversitesi'nde Değişimin Işığın

LAÜ TÜBİTAK 2238 Yolunda

Lefke Avrupa Üniversitesi, TÜBİTAK ( Türkiye Bilims

Türkiye’de Bir Silikon Vadisi

"Türkiye'nin teknolojik geleceği Bilişim Vadisinde k

Teknolojik Kalkınma Hamlesi

Hayal olan gerçek oldu, hayaller hepimizin adeta göz

Open chat