LAÜ Adaya Kupayla Döndü

LAÜ Adaya Kupayla Döndü

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 1. Uluslararası TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması, sona erdi.

GTÜ’nün ev sahipliğindeki yarışmaya katılan 100 yerli ve 6 yabancı takım, tasarladıkları İHA’ların dereceye girebilmesi için mücadele etti.

 

1.Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışları Gebze Teknik Üniversitesi kampüsünde yapıldı. Pazartesi, salı günü yapılan deneme uçuşlarının ardından çarşamba gününden itibaren yarışlara geçildi. Sabit kanatlılar ve döner kanatlılar olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmalara Almanya, İngiltere, Polonya, Azerbaycan, Bangladeş, Estonya, Katar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Romanya ve Türkiye’den olmak üzere 106 takım katıldı.

 

 

Takımlar, yük dahil en fazla 4 kilogramlık araçlarla yarıştı. 15 Ekim’de yarışmalar tamamlanırken 16 Ekim’de düzenlenen törenle dereceye giren takımlara ödülleri verildi. Ödül törenine TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Erol Arcaklıoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve TÜBİTAK yöneticileri katıldı.

 

Gebze Teknik Üniversitesi olarak ilki düzenlenen yarışmaya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ sözünü kendisine düstur edinen ve ‘Bütün ümidim gençliktedir’ sözünden kuvvet alan ülkemizin pırıl pırıl gençleri sayesinde geleceğimize güvenle bakabiliyoruz. Ülkesini seven ve bir adım daha ileriye gidebilmesi için çabalayan gençlerimiz eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk alanlarında çok ciddi çalışmalar yapmakta ve Ülkemizin geleceğine daha umutla bakmamıza neden olmaktadırlar” dedi.

 

Prof. Dr. Görgün, gençlerin muhatap alınmaya, kendilerini anlatmaya, başkalarını anlamaya ve böylelikle yaşadıkları hayata anlam vermeye ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Bizim en önemli sorumluluğumuz onlara bu ortamı sağlamak, yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve destek olmaktır” diye konuştu.

 

Detaylı tasarım raporundan 83 puan alan LAÜ, pilot Ahmet YAŞLI tarafından 1.32 Dk’ da 1. parkuru başarı ile tamamladı.  13 Ekim 2016 tarihinde 2. Parkuru da başarılı bir şekilde tamamladı.

LAÜ takımı, gerek test uçuşlarında gerek takımlar arası yardımlaşma-dayanışmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni en iyi şekilde temsil etti.

 

Lefke Avrupa Üniversitesi adaya 1 Kupa, 6 Madalya ve 10.000 TL ödül ile geri döndü.Etiketler

gebze teknik üniversitesi iha insansız hava aracı insansız hava aracı yarışması tübitak uav uav turkey


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

İnşaat Mühendisliği ve Dahası

İnşaat Mühendisliği İnşaat mühendisliği, ma

Genç Beyinler Kulübü

Sayın Üyemiz; Genişleyen vizyonuyla üyelerimizin

LAÜ Adaya Kupayla Döndü

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Türkiye Bilimsel ve

LAÜ İlk Parkuru Tamamladı

TÜBİTAK ev sahibi kurum olarak Uluslararası İnsans

LAÜ 10 Ekim’de Uçuşa Geçiyor

Mayıs 2015’te Hava Harp Okulu ile ortaklaşa düzenl

LAÜ’de Bir TURKCELL Elçisi

Lefke Avrupa Üniversitesi'nde Değişimin Işığın

LAÜ TÜBİTAK 2238 Yolunda

Lefke Avrupa Üniversitesi, TÜBİTAK ( Türkiye Bilims

Türkiye’de Bir Silikon Vadisi

"Türkiye'nin teknolojik geleceği Bilişim Vadisinde k

Teknolojik Kalkınma Hamlesi

Hayal olan gerçek oldu, hayaller hepimizin adeta göz

LAÜ’ye PEC Onayı

"İnşaat Mühendisliği Fakültesinin yürüttüğü