Tercihim LAÜ Diyenler İçin

Tercihim LAÜ Diyenler İçin

Şimdi LAÜ’lü olduk, ya sonra ? Gelmeden önce ne alsak ne yapsak diye düşünürken tam da bu yazı sizler için, şimdi hazırlıklara başlayalım… 

 

BANKA

LAÜ içerisinde para transferi ve bankacılık işlemlerinizi kolayca yapabileceğiniz Türkiye  İş Bankası ve Vakıfbank ofisi bulunmakta. KKTC’ye gelmeden önce  Ziraat Bankası ya da İş Bankasından bankamatik kartı çıkartmalısınız. Kıbrıs’ta da çıkartmanız mümkün fakat Kıbrıs’tan çıkarttığınızda Türkiye’den hesabınıza para gönderildiğinde işlem bedeli yansıtılmakta. Bu yüzden gelmeden önce KKTC’de en rahat kullanabileceğiniz İş Bankası ya da Ziraat Bankasından vadesiz hesap açmanız en ideali. Diğer bankalara ait kredi kartı ve hesap kartlarını da kullanabilmeniz mümkün.

TAX FREE

Türkiye’de yakın zamanda elektronik ürün satın aldıysanız ( dizüstü bilgisayar,cep telefonu vb. ) ücreti 100 TL’nin üzerindeyse Türkiye’den ayrılmadan önce havaalanında bulunan TAX FREE noktalarında satın aldığınız ürünün vergi bedelini  alabilirsiniz. Satın aldığınız ürünün KDV bedeline bağlı olarak yüksek meblağda ödeme almanız mümkün.

ULAŞIM

Hava yolu ulaşımı için; Hava yolu şirketleri ortalama 15 ila 30 kilogram aralığında bagaj hakkı +8 kilogram el bagajı hakkı tanımakta. Dilerseniz cüzi ücretlerle bilet satın alma işlemi sırasında ek bagaj hakkı satın alabilirsiniz.

Bagaj ağırlığınızın sınırı aşacağını düşünüyorsanız mutlaka check-in işlemi öncesi ilgili hava yolu şirketi web sayfası üzerinden ek bagaj hakkı almanız tavsiye edilir, aksi takdirde check-in işlemi sırasında yüksek meblağ ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ercan Havaalanına indiğinizde ilk hafta LAÜ karşılama ekibi size yardımcı olacak. Karşılama ekibinin size sürprizleri de olabilir.

POLİS KONTROL NOKTASI

Havaalanında başlayan LAÜ serüvenimizi check-in işlemi ardından polis kontrol noktasında yapılacak kimlik,uçuş bileti ve pasaportsuz giriş-çıkış formu kontrolü takip ediyor. Pasaportsuz giriş-çıkış formunu check-in işlemi sırasında ya da polis kontrol noktasından temin edebilirsiniz. Öğrencilerin giriş-çıkış işlemleri için pasaport kullanma zorunluluğu bulunmamakta. Öğrenci dışında pasaportsuz girişleri (aile) izin süresi 30 gündür.

NOT: Pasaport çıkartmak zorunda değilsiniz.

Giriş-çıkış işlemleri sırasında yanınızda mutlaka öğrenci belgesi ya da öğrenci kimliği bulundurmak zorundasınız. Aksi takdirde çıkış sırasında sorun yaşamanız olası.

AKADEMİK TAKVİM

LAÜ 20../20.. akademik takvimini kontrol ediniz, akademik takvimi LAÜ web sayfası www.eul.edu.tr Öğrenci  İşleri menüsünden bulabilirsiniz. Kayıt işlemlerinizi size en yakın LAÜ tanıtım ofisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Akademik takvime bağlı gidiş-dönüş biletlerinizi daha önceden satın almanız ekonomik yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Ek olarak akademik dönem içerisindeki planlarınızı akademik takvime bağlı oluşturmanız sizin yararınıza olacaktır.

BAGAJ KONTROL NOKTASI

El bagajınızda yiyecek,içecek,parfüm, kesici madde, vb. olmamasına dikkat ediniz. Havaalanı bagaj kontrol noktasında el bagajınızda bunlara izin verilmiyor ve çöpe atmak zorunda kalıyorsunuz. Yiyecek, içecek, parfüm vb. taşıyacağınız maddeleri check-in sırasında vereceğiniz bagajınıza koyabilirsiniz. .

İLETİŞİM
Telefon operatörünüz AVEA ise KKTC’de hattınız kullanıma kapalı olacaktır.

TURKCELL için; faturalı hattınızdan yurt içinde ROAM yazıp 2222’ye ücretsiz SMS göndererek, Hazır Kart kullanıyorsanız *111#’i ücretsiz olarak tuşlayıp arayarak hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.

VODAFONE için; ROAM AC yazıp, 7048’e SMS göndererek, hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.

Hattınızda yurtdışı paketi bulunmuyorsa havaalanına inmeden mobil ağ üzerinden verierişiminizi PASİF hale getiriniz. ( yüksek fatura ücretlendirilmesine karşı )

Ercan havaalanına ulaştığınızda VODAFONE ya da KKTCCELL ( Turkcell ) hat satın almanız mümkün. Kıbhas’a binmeden önce istediğiniz operatörden bir hat satın almanız tavsiye edilir.

Akıllı telefonlarınız ile Whatsapp, Viber, Skype vb. uygulamalar aracılığıyla ücretsiz konuşma imkanınız bulunmakta.
İKLİM

Lefke bilindiği üzere Akdeniz iklimine sahip bir yerleşke. Öncelik olarak mevsimlik ve yazlık giysilerinizi valizinizde öncelik vermeniz avantajınız olacaktır.

Kış dönemimde yalnızca 1 ay soğuk geçmekte. Kış için soğuk olmaz diyenlere kulak asmayınız, 2-3 hafta ciddi soğuk havalar yaşayacaksınız. Yağışlı dönemler için şemsiyenizi yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

Isınma amaçlı katalitik soba (tüplü) kullanabilirsiniz, kısa vadeli soğuklar için gayet ideal. Tüp ücretleri Türkiye’ye göre % 60 daha ucuz. Kullanmanıza bağlı değişeceği gibi, 1 tüp ile kış dönemini geçirebilirsiniz.

REŞİT DURUMU

Yaşları 18’in altında olan LAÜ öğrencileri anne ve babasıyla birlikte notere gidip muvafakatname (Yurtdışına çıkış izni) alması gerekmektedir. Notere giderken anne babanın olması önemli, ikisinin de imzası gerekmekte. Muvafakatname (Yurt dışına çıkış belgesini almadan) Kıbrıs’a ve yurt dışına çıkış yapamazsınız.Etiketler

lefke avrupa üniversitesi iletişim lefke avrupa üniversitesi kazananlar lefke avrupa üniversitesi ücretleri lefke avrupa üniversitesi yorumlar


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

İnşaat Mühendisliği ve Dahası

İnşaat Mühendisliği İnşaat mühendisliği, ma

Finesto Grup Fark Yaratıyor

Özgün bir Dekorasyonun Püf Noktaları Nelerdir?

Genç Beyinler Kulübü

Sayın Üyemiz; Genişleyen vizyonuyla üyelerimizin

LAÜ Adaya Kupayla Döndü

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Türkiye Bilimsel ve

LAÜ İlk Parkuru Tamamladı

TÜBİTAK ev sahibi kurum olarak Uluslararası İnsans

LAÜ 10 Ekim’de Uçuşa Geçiyor

Mayıs 2015’te Hava Harp Okulu ile ortaklaşa düzenl

LAÜ’de Bir TURKCELL Elçisi

Lefke Avrupa Üniversitesi'nde Değişimin Işığın

LAÜ TÜBİTAK 2238 Yolunda

Lefke Avrupa Üniversitesi, TÜBİTAK ( Türkiye Bilims

Türkiye’de Bir Silikon Vadisi

"Türkiye'nin teknolojik geleceği Bilişim Vadisinde k

Teknolojik Kalkınma Hamlesi

Hayal olan gerçek oldu, hayaller hepimizin adeta göz

Open chat