Lefke İsmi Nereden Geliyor ?

Lefke İsmi Nereden Geliyor ?

Lefke adının nereden geldiği ile ilgili birçok varsayım olsada, en güçlüsü, M.Ö 300 senesinde Ptolome hanedanı (Mısır) bir kralın oğlu prens Lefkon’a bu bölgede bir şehir kurması için düğün hediyesi olarak verildiği ve bu bölgeye ”Lefkon” zamanla Lefke adı verildiğidir.

 

LEFKE neden tercih sebebiydi ?
Kıbrıs adasının batısında yer alan, Lefke, tarih süreci boyunca, temiz havası, huzurlu ortamı, yeşilliği,bol su kaynakları ve çevresindeki bakır maden yataklarından dolayı birçok medeniyet tarafından hep tercih sebebi olmuştur.
Özellikle Osmanlı dönemi eserleri Lefke’de çok belirgin olarak göze çarpmaktadır. Bunun dışında, Roma,Venedik, ve İngiliz dönemi yapıları Lefke’nin diğer tarihsel zenginlikleri arasındadır. Lefke yaklaşık olarak 4000 senelik bir tarihçeye sahiptir.
Lefke, Kıbrıs adasının kuzey batısında Lefkoşa’dan 62 km, Girne’den ise 68 km uzakta yer almaktadır. Lefke’nin alanı 8 kilometre karedir.

 

Lefke, yeşil ve mavinin tüm tonları, geçmiş medeniyetlere ait dönemlerin tanıklığını yapan tarihi eserleri, ceviz (yaklaşık 1500 adet) ve hurma ağaçları,(2000 adet), Kıbrıs’ın en lezzetli portakalı,ve pitoresk manzaraları ile tarihin her döneminde ilgi görmüştür.

 

Lefke, temiz havası, huzurlu ortamı , zengin bakır maden yataklarına yakınlığı , ve tarih ,kültür ve doğa değerleri ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Lefke, Hiç kuşkusuz Kıbrıs adasının, en muhteşem bölgesidir.
İngiliz idaresi döneminde, Lefke’nin Kıbrıs’taki 7. Kaza olması gündeme gelmiştir. Bu amaç doğrultusunda, 1930’lı yılların ortalarında Lefke’ye, idari binalar yapılmıştır.Etiketler

lefke lefke avrupa üniversitesi lefke avrupa üniversitesi nerede lefke avrupa üniversitesi ücret lefke haber lefke hava durumu lefke kalesi


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

Finesto Grup Fark Yaratıyor

Özgün bir Dekorasyonun Püf Noktaları Nelerdir?

Ev Arkadaşım Kim ?

Kiralık ev ilanları günümüzde birçok emlak sitesi

Genç Beyinler Kulübü

Sayın Üyemiz; Genişleyen vizyonuyla üyelerimizin

LAÜ Adaya Kupayla Döndü

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Türkiye Bilimsel ve

LAÜ İlk Parkuru Tamamladı

TÜBİTAK ev sahibi kurum olarak Uluslararası İnsans

LAÜ 10 Ekim’de Uçuşa Geçiyor

Mayıs 2015’te Hava Harp Okulu ile ortaklaşa düzenl

LAÜ’de Bir TURKCELL Elçisi

Lefke Avrupa Üniversitesi'nde Değişimin Işığın

LAÜ TÜBİTAK 2238 Yolunda

Lefke Avrupa Üniversitesi, TÜBİTAK ( Türkiye Bilims

Türkiye’de Bir Silikon Vadisi

"Türkiye'nin teknolojik geleceği Bilişim Vadisinde k

Teknolojik Kalkınma Hamlesi

Hayal olan gerçek oldu, hayaller hepimizin adeta göz

Open chat