Şan ve Şeref Kokan Toprak

Şan ve Şeref Kokan Toprak

Siz hiç denizin o kan kokan kırmızısına dalıp o maviliğe kırmızı hüznü salan şehitlerimizi düşündünüz mü? Ya da gecenin bir yarısında karanlığın içinde gelen vatanı uğruna hayatını veren insanların o haykırışlarını duydunuz mu?
İçimizde öyle derin fırtınalar kopartıyor ki gözlerimize anlam veremediğimiz çiğ taneleri düşüyor. Belki ağlıyor, belki kahroluyoruz ama o, her adım atışında üstlerine kurşunlar, bombalar, şarapnel parçaları yağan şehitleri düşündüğümüzde yüreğimiz bir parça daha eriyor.

 
Eğer o savaşta o yiğitler göğüs gerip gökten ölüm olup yağan kurşunlara yüreklerinde kocaman surlar örüp kazanmasalardı, o zaman işte o zaman biz de olmazdık. Belki ayrı bir devletin himayesi altına girip bu günkü özgürlüğü yaşayamazdık. Çünkü Çanakkale Türkiye için bir can damarı.
Çanakkale’nin elinizden alındığını bir düşünsek; tanımadığımız insanların topraklarımızı ele geçirmesi ve özgürce “burası benim” dediğini. Dedelerimizin, Atalarımızın ve sırtında eşlerine kurşun taşıyan, eşlerine ve en önemlisi vatana bir parça yardımda bulunmak isteyen o analarımızın kanlarıyla sulanmış topraklarımızın bir yabancıya ait olmasını… Bir saniye de olsa aklımızdan geçmesi bile korkunç! İnsan yüreğine derin yaralar açıyor. Sanki yüreğimiz bir daha parçalanıyor. Ama Mehmetçikti onlar, onlar isimsiz kahramanlarımızdı, onlar yüce ulusumuzun evlatlarıydı. Verirler miydi bu vatanı eloğluna. Ama bilmiyordu daha dünya Mehmetçiklerin gücünü, bilmiyordu ata binipte kılıç kuşandıklarında nasıl şahlandıklarını, yeri göğü nasıl inlettiklerini, nasıl bir vatan aşkıyla dolu olduklarını bilmiyorlardı. Bu vatanın bu kadar kolay bırakmayacaklarını bilmiyorlardı ve Çanakkale’nin geçilmez olduğunu…

 
Allah Allah nidalarıyla savundular bu toprakları. İşte böyle düşündükçe Çanakkale’yi, acaba kırmızıya çalmasaydı deniz, bu kadar hüzünlü dalgalanmasaydı dalgalar bu toprakların değerini bilir miydik? Kılımız kımıldamazdı. Sanki sıradan bir yermiş gibi gelirdi.
Aslında Türkiye’nin her yeri şan, şeref ve gurur kokan topraklarla örtülü değil mi? Vatan için bu topraklar kanla sulanmadı mı? Doğudan batıya onca insan şehit olmadı mı? Onlar öyle onurlu ve gururluydular ki yürekleri o kızgın mermilerle kavrulsa da o düşman süngüsü Allah Allah diye haykırışlarını sustursa da yüzlerde vatanı uğruna can vermenin sevincini taşıyorlardı. Düştüğü yere ölüm saçan kara bulutlar toprağı delik deşik ediyor. Ama Çanakkale hala bizim.

Temiz dudakları yudum yudum içerken şehadet şerbetini, biliyorlardı ki bu bir din işi, iman işi, vatan işi… İşte böyle yazıldı. O ne bir destan, ne bir şiir, ne bir öyküydü. O, bir inanç, o bir gurur, o bir haykırış bir çığlık, o bir Allah aşkıydı…
Sen ki cephede şan şerefinle, nasır tutmuş ellerinle savaşırken onlar niçin savaştıklarını bile bilmiyorlardı. Bilmiyorlardı Çanakkale’nin çetin olduğunu, geçilmez olduğunu…

 

Ey Anadolu’nun dört bir yanından gelip bu topraklarda yatan yüce asker, gözünüz arkada kalmasın. Biz bu aziz vatanı ister gecenin kör karanlığında ister alaca şafakta olsun kimselere yar etmeyeceğiz. Çanakkale bizim aslımızdır ve bizler aslımızı hiçbir zaman unutmayacağız.

Sizler rahat uyuyun…Etiketler

18 mart çanakkale şehit şehit haberleri şehit sözleri şehitler şehitler ölmez şehitlik


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

Finesto Grup Fark Yaratıyor

Özgün bir Dekorasyonun Püf Noktaları Nelerdir?

Ev Arkadaşım Kim ?

Kiralık ev ilanları günümüzde birçok emlak sitesi

Genç Beyinler Kulübü

Sayın Üyemiz; Genişleyen vizyonuyla üyelerimizin

LAÜ Adaya Kupayla Döndü

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Türkiye Bilimsel ve

LAÜ İlk Parkuru Tamamladı

TÜBİTAK ev sahibi kurum olarak Uluslararası İnsans

LAÜ 10 Ekim’de Uçuşa Geçiyor

Mayıs 2015’te Hava Harp Okulu ile ortaklaşa düzenl

LAÜ’de Bir TURKCELL Elçisi

Lefke Avrupa Üniversitesi'nde Değişimin Işığın

LAÜ TÜBİTAK 2238 Yolunda

Lefke Avrupa Üniversitesi, TÜBİTAK ( Türkiye Bilims

Türkiye’de Bir Silikon Vadisi

"Türkiye'nin teknolojik geleceği Bilişim Vadisinde k

Teknolojik Kalkınma Hamlesi

Hayal olan gerçek oldu, hayaller hepimizin adeta göz

Open chat