Teknolojik Kalkınma Hamlesi

Teknolojik Kalkınma Hamlesi

Hayal olan gerçek oldu, hayaller hepimizin adeta gözümüzü kırpmadan izlediğimiz Holywood filmlerine bile yansımıştı.

Hiç kimse bilemezdi hayallerin bir gün gerçek olacağını, ama oldu. Belki birilerinin hayalperest dediği sıradışı insanlar kurdu geleceği. Hayat değişti. Amerika Birleşik Devletlerinde önce girişimci ve  kendine güvenen gelecekte imzasının olmasını düşleyen küçük firmalar adım attı. Boylarına bile bakmadan. Bir gün boyları uzadı ve dünyayı sardı. Silikon vadisinin hikayesi böyle başladı. Küçükleri büyükler izledi. Vadinin ortasında devasa bir potansiyel güç  çıktı. Küresel çapta etkinliği olan bir güç.

 

Ve Türkiye… Türkiye’deki hayaller de benzerdi. Sıra teknolojik kalkınmaya gelmişti. Bu günlere hazır olanlar elini taşın altına koydu. Dünya liginde biz de varız demenin yolu, teknolojiden geçiyordu.

21. yüzyıl artık teknolojin varsa varsın denilen yıllar olarak belirince Türkiye geriye kalamazdı kalmamalıydı.

Ekonominin teknolojiyle birleşmesinden doğan güç, yakalanmalıydı. Türkiye teknolojik üretime yönelik yatırımlarını yoğunlaştırırken Bilişim Vadisi fikri belirdi.

Fikri hayata geçirmek için gereken ışıkla Türk’ün teknoloji vadisi için kollar sıvandı. Bilgi ve iletişim teknolojileri  ülkelerin rekabet gücünü arttırıyor, refahı yükseltiyor, nitelik istihdamı geliştiriyordu. Yani tam da istediğimiz şey bilgiden geçiyordu.

Bilgiye olan talep arttıkça, bilgi tabanlı ekonomilere geçmek şarttı. Dönüşüm için koşmaktan başka çare yoktu.

Türkiye artık küresel rekabete uygun ürün üretmeli, sanayisini ve ekonomisini bilgiye dayalı inşaa etmeliydi. Böylelikle üretilen bilgi teknoloji ve ticari ürünlere dönüşecek, hayaller gerçek olacaktır. Bunun için başladı Bilişim Vadisi projesi. Ülke olarak değişimin içerisinde olmak, yaşam standardımızı yükseltecek bilgiyi üretmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak içi n…

Bilişim  Vadisi bilgi teknolojileri firmaları için argenin yanında üretim ve operasyon merkezi olarak planlandı. Bilişim ve yazılım sektörünün ekosistemini oluşturacak projelerin hayata geçirilmesi hedeflendi. Ulusal ve uluslararası bilim şirketlerinin kümelenerek güçlü bir sinerji oluşturması hedeflendi. Daha da önemlisi çok sayıda yerli firmaya zemin hazırlandı. Ayları hatta yılları bulan zihin çalışmaları artık meyvesini verecekti. Bilişim Vadisinde şimdi sıra teknolojik dönüşüm için gerekli olan fiziksel binalarda.

Bunun için hazırlanan planlar artık birer birer hayata geçiriliyor, Bilişim Vadisi gerçek oluyor.

Kompleks bünyesinde 10.000 metrekarelik Türkiye’nin ilk inkübasyon ağı olacak olan dev inkübator , 15.000 metrekarelik idari kule, TÜBİTAK BİLGEM önderlğinde kurulacak prototip test merkezi ve tematik inovasyon merkezi bulunacak.

Yönetim ofisleri ve arge firmalarına ev sahipliği yapacak olan idari kulede 1500 yazılım ve arge personeli Türkiye’nin teknolojik odaklı gelişimine katkı sağlayacak projeleri gerçekleştirecek.

Bilişim Vadisi, sanayicisinden bilim insanına, mühendisinden yönetici ve işçisine kadar herkesin eseri olacak.

Ekonomimizi büyütmek, rekabet gücünü arttırmak ve ileri teknoloji hedefimizi gerçekleştirmek için yapılan bu çalışmaların hız kesmeden tamamlanması ve yenilerinin inşaa edilmesi temennsiyle…Etiketler

bilim ve teknoloji en son teknolojik gelişmeler teknoloji haberleri teknoloji nedir teknoloji siteleri teknoloji tasarım haberleri teknoloji ürünleri


UYARI: Sitede yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz.

Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz içeriği lütfen bildiriniz
     

GEÇMİŞ GÖNDERİLER

Finesto Grup Fark Yaratıyor

Özgün bir Dekorasyonun Püf Noktaları Nelerdir?

Ev Arkadaşım Kim ?

Kiralık ev ilanları günümüzde birçok emlak sitesi

Genç Beyinler Kulübü

Sayın Üyemiz; Genişleyen vizyonuyla üyelerimizin

LAÜ Adaya Kupayla Döndü

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Türkiye Bilimsel ve

LAÜ İlk Parkuru Tamamladı

TÜBİTAK ev sahibi kurum olarak Uluslararası İnsans

LAÜ 10 Ekim’de Uçuşa Geçiyor

Mayıs 2015’te Hava Harp Okulu ile ortaklaşa düzenl

LAÜ’de Bir TURKCELL Elçisi

Lefke Avrupa Üniversitesi'nde Değişimin Işığın

LAÜ TÜBİTAK 2238 Yolunda

Lefke Avrupa Üniversitesi, TÜBİTAK ( Türkiye Bilims

Türkiye’de Bir Silikon Vadisi

"Türkiye'nin teknolojik geleceği Bilişim Vadisinde k

Teknolojik Kalkınma Hamlesi

Hayal olan gerçek oldu, hayaller hepimizin adeta göz

Open chat